איך לחסוך בדיו למדפסת

כיצד לחסוך בדיו למדפסת ולהאריך את משך השימוש?

דיו וטונר למדפסת חשובים ביותר מכיוון שההדפסה אינה חינמית והדיו למדפסת נוטה להיגמר בדיוק ברגע שהכי לא מתאים לכם.

במידה ואתם מודאגים מבזבוז ש סכום כסף גדול מדי בעקבות השימוש בדיו ובטונר, ללא ספק תלמדו דבר אחד או שניים מההמלצות הנ"ל.

אולם, במידה והבעיה המרכזית שלכם היא שלא תהיה לכם מחסנית דיו מוכנה להחלפה ברגע שתזדקקו לה המאמר הזה אינו מיועד לכם. העצה היחידה שאוכל לתת לכם היא לרכוש בזמן דיו למדפסת שיישאר אצלכם למטרת גיבוי.

תוכלו לחסוך בדיו או בטונר בדרגות שונות והדבר מתחיל למעשה עם סוג המדפסת והדיו שאתם רוכשים. אולם נניח שכבר מאוחר מדי לקבל החלטות מהסוג הזה ונדבר על מה שבאפשרותכם לעשות ברגע זה.

 1. פונט הדפסה

אין ספק כי השלב הראשון הוא הדפסת המסמכים.

 1. Ecofont

זה נכון שישנם גופנים הקטנים יותר מגופנים אחרים ומכיוון שהם מצריכים פחות דיו או טונר בהדפסה, יתכן וייחשבו לידידותיים לאקולוגיה.

SPRANQ פיתחה את Ecofont, גופן החוסך קרוב ל-20% מכמות הדיו או הטונר בהשוואה לגופנים הסטנדרטיים. הורדת (download( Ecofont הינה חינמית והאתר מכיל הוראות לגבי התקנת התוכנה על גבי Windows XP ו- Vista, Mac OS X וגם Linux.

באופן כללי, השתמשו פחות בטקסט מודגש וכתבו רק את הדברים החיוניים. רומנים מיועדים לסופרים.

 1. בקרה (עיון מחדש)

 אין להדפיס דבר לפני שאתם מעיינים ביסודיות בתוכן ורואים שאין בו שגיאות. אחרת אתם עשויים בסופו של דבר למצוא את עצמכם מדפיסים את אותו תוכן מספר פעמים.

 

בחירת מטרת ההדפסה

כאן מדובר בבחירה זהירה של החומר אותו אתם מדפיסים.

 1. האם אני צריך את החומר הזה?

הדפיסו רק את מה שאתם צריכים. אל תדפיסו ספר שלם, במידה ואתם מעוניינים במספר פסקאות בלבד. אל תדפיסו את הגרפיקה אם אתם מעוניינים בטקסט בלבד ולהפך מזה.

 • האפשרויות הקיימות בתוכנת Word

במידה ואתם מדפיסים קטע של טקסט להגהה, יתכן ואינכם צריכים להדפיס את התמונות. בתוכנת Word באפשרותכם לעשות שימוש באפשרות ההדפסה "פלט טיוטה", המאפשרת הדפסה של עותק טיוטה במהירות ובאיכות נמוכה ללא תמונות. לכו לאפשרות של Go to>file>print. פעולה זו תפתח את תפריט ההדפסה. משמאל למטה הקליקו על >options and check (אפשרויות ובדיקה)> draft output (פלט טיוטה). לאחר מכן המשיכו ובחרו במדפסת . וודאו כי המדפסת מכווננת בהתאם לטיפים המצוינים להלן.

ביסודו, מדובר בעורך אתרי אינטרנט מקוון, המאפשר לכם לייעל אתרי אינטרנט אחרים להדפסה. הוציאו מודעות וחלקים ריקים בדף והדפיסו רק את מה שאתם צריכים.

הפעולה מאוד פשוטה. לכו לאתר האינטרנט, הזינו את כתובת ה- URL של הדף שברצונכם להדפיס, לדוגמא מאמר זה, הקליקו על התחל (start) והתחילו לערוך. באפשרותכם לעשות שימוש בתפריט ההקלקה הימנית להסרת פריטים בודדים, התאימו אותם לרוחב הדף או בודדו אותם.

משמאל ישנו תפריט באמצעותו באפשרותכם לערוך קבוצה של פריטים במקביל, להסיר את תמונת הרקע או פשוט להתחיל להדפיס. באפשרותכם גם לשמור את העריכות שלכם בתור קבצי PDF או HTML. לבסוף, באפשרותכם להשיג  bookmarklet באמצעותו תוכלו להתחיל לערוך כל דף בדרך נוחה.

קרל כתב מאמר על "Print What You Like" כאן ( here).

GreenPrint היא תוכנה המיועדת לשימוש על ידי מערכת ההפעלה של Windows (XP, Vista, 7) ועל ידי מערכת הפעלה של Mac (OSX 10.5+). הגרסה החינמית מגיעה ביחד עם פרסום, אולם היא בטוחה לשימוש ושווה לנסות אותה.

GreenPrint מנתחת עבודות הדפסה ומפתחת אצלכם מודעות לפסולת פוטנציאלית. באפשרותכם לסלק בקלות דפים לא רצויים. נוסף על כך, באפשרותכם לבצע הדפסה לתוכנת PDF על ידי שימוש בכלי זה, אשר אינו מצריך דיו או טונר למדפסת או נייר בכלל.

להגברת המוטיבציה שלכם, תוכנת GreenPrint עוקבת אחר כמות הנייר שהיא חסכה לכם.

4. כוונון המדפסת

לבסוף, באפשרותכם לשפר את הצד הטכני של המדפסת  שלכם או את השימוש שלכם באפשרויות שלה. הפיקו את המרב ממנה וחסכו במשאבי המדפסת.

 

5. הגדרות מדפסת

ההגדרות הנכונות חיוניות ויאפשרו לכם את החיסכון המרבי במידה ותבצעו את זה בצורה נכונה. במקום לבחור בצורה ידנית הגדרות של "איכות נמוכה" עבור כל עבודת הדפסה (כלומר, כל הזמן), עליכם להגדיר את האפשרות של "איכות נמוכה" כהגדרת ברירת מחדל. מכאן שיהיה עליכם להגדיר את ההגדרות של "איכות גבוהה" בצורה ידנית, כאשר תתאפשר לכם לבחור בהגדרות אלו במידה והדבר יידרש בלבד (כלומר, לעתים נדירות).

על מנת לשנות לצמיתות את הגדרות ברירת המחדל של המדפסת שלכם, לכו לאפשרות של (Windows)> Start> Printers, הקליקו קליק ימני על המדפסת שלכם ובחרו באפשרות של "printer settings" (הגדרות מדפסת). כעת האפשרויות המדויקות שתראו כאן תלויות במדפסת שלכם, מה שאומר שבאפשרותי לספק לכם קווי הנחיה בלבד ויהיה עליכם ללמוד את הפרטים בעצמכם.

א. פריסת הדפסה  

ראשית כל, שימו לב לאפשרויות הפריסה שיש למדפסת שלכם. יתכן ותהיה לכם אפשרות להדפיס מספר עמודים על גיליון נייר אחד או שאולי תהיה באפשרותכם להדפיס בשני הצדדים של הדף. שתי האפשרויות יכולות לחסוך כמות גדולה של דיו/טונר ואפילו לחסוך בנייר. אנא זכרו שאם אתם מחליפים הגדרות כאן, כל עבודת הדפסה תודפס כך על פי הגדרת ברירת המחדל. על כן זכרו את האפשרויות שיש לכם כאן עבור מקרים מיוחדים אלה.

ב. הדפיסו בשחור ולבן

מחסניות הדיו או הטונר השחורות בדרך כלל זולים הרבה יותר ממחסניות הדיו והטונר הצבעוניות. על כן במידת האפשר, הדפיסו בשחור ולבן או בגווני אפור על פי הגדרת ברירת המחדל.

 

ג. הקטנת רזולוציה

בחלק מהמדפסות באפשרותכן להקטין את הרזולוציה הגרפית. בדרך כלל ניתן למצוא אפשרות זו תחת > הגדרות מתקדמות. 300 dpi בדרך כלל מספיקים עבור רוב המטרות. מלבד זאת, נייר רגיל אינו מצליח לטפל ברזולוציות מאוד גבוהות בכל מקרה. על כן השימוש ברזולוציה גבוהה הגיוני רק במקרים בהם אתם עושים שימוש בנייר צילום באיכות גבוהה.

ישנם   printer(מדפסות) הכוללות אפשרות לחסכון בטיוטות ובדיו. במידה ואתם רואים את האפשרות הזו, הפכו אותה להגדרת ברירת מחדל. אני עושה שימוש במדפסת לייזר של Kyocera ובהגדרות מתקדמות אני יכול לאפשר EcoPrint.

האם ידעתם שהצבע השחור, כאשר הוא מודפס באיכות גבוהה, עשוי לשמש מיזוג של צבעים שונים בחלק ממדפסות הדיו? ללא ספק מדובר בהדפסה יקרה הרבה יותר מהדפסה בצבע שחור על ידי שימוש במחסנית של צבע שחור. על כן וודאו כי הגדרות המדפסת הכלליות שלכם חכמות.

 

6. תצוגה מקדימה

לפני שאתם מדפיסים משהו, השתמשו באפשרות של תצוגה מוקדמת ובדקו האם הכול נראה טוב ותקין. בשלב זה אתם רשאים להחליט לשנות את ההגדרות באופן ידני, לדוגמא הדפס מספר דפים על גבי גיליון נייר אחד, הקטן את גודל התמונה וכו'.

7. כיצד לטפל במדפסות הזרקת דיו

ראשית כל, עליכם לבדוק את מדריך המשתמש של המדפסת שלכם על מנת לראות מהם המלצות היצרן. במידה ויש בידכם מדפסת חדשה, יתכן והיא לוקחת בחשבון את מרבית "טעויות המשתמש" השכיחות (או תקלות התכנון הקודמות) ומתקנת אותן בצורה אוטומטית.

לאחר שנכתבו הדברים לעיל, להלן מספר עצות כלליות.

 • שמרו על זרם חשמלי

באופן כללי, מדפסות הזרקת דיו מצריכות זרם חשמלי יציב. במידה ואתם מנתקים לחלוטין את מדפסת הזרקת הדיו ממקור החשמל, לדוגמא באמצעות מפצל חשמלי אותו ניתן לכבות, המדפסת תבצע מחזור ניקוי ברגע שהחשמל יחזור אליה. במידה והפעולה חוזרת על עצמה על בסיס יומיומי, היא לא רק חוסכת בחשמל אלא גם בכמות גדולה של דיו.

 • הפעילו וכבו את המדפסת בצורה ידנית

על מנת לחסוך בחשמל, הפעילו את המדפסת שלכן רק במידת הצורך! ועל מנת למנוע מהדיו להתייבש, כבו את המדפסת בצורה ידנית. אין לעשות שימוש במפצל החשמלי! השימוש בהפעלה/כיבוי ידני מפעיל תוכנה והמדפסת "יחנה" כנדרש את מחסניות הדיו במקומן. במיקום החנייה הדיו מוגן מפני התייבשות מהירה.

8. תוחלת חיי הטונר

עבור מדפסות לייזר, רבים ממליצים לנער את מחסנית הטונר על מנת להאריך את תוחלת החיים שלה ולעשות בה שימוש עד לטיפת הדיו האחרונה שבה. הדבר לעולם לא עבד אצלי כמו שצריך. אולם מכיוון שטונר למדפסות הינו בבסיס שלו אבקה הוא עשוי ליצור גושים ברגע שהוא מתיישן, הוא עשוי למעשה לעבוד במחסניות ישנות.

אף על פי כן, איני ממליץ לכם לטפל במחסניות הטונר בשום דרך אשר אינו מומלצת על ידי היצרן. בזמן שאתם מנערים את המחסנית, אתם משחררים חלקיקי טונר דקים (אבק שניתן לנשום אותו) והדבר נחשב ללא בריא. אולם זהו סיפור אחר לגמרי.

9. הדפיסו עד שהיא מפסיקה להדפיס

אל תפחדו אם המדפסת שלכם מדווחת לכם שהדיו או הטונר ריקים. הסיכויים הם שנשאר לכם עוד 10-30% מכמות הדיו או הטונר במחסנית. לכן המשיכו להדפיס עד שהמדפסת נעצרת. אולם, אל תבזבזו זמן ווודאו להשיג מחסניות חלופיות בפרק זמן זה עד שהמחסנית מתרוקנת לחלוטין.

לקבלת מידע רב אודות דיו למדפסת וטונר, בדקו את  Ink & Toner Information Website (אתר האינטרנט למידע אודות דיו וטונר), אשר סוקר גם מספר דגמים מסוימים של מדפסות.

אלו טיפים יש בידיכם על מנת להאריך את חיי הדיו והטונר של המדפסת שלכם?

 

 

השאירו פרטים

ונחזור אליכם מיידית  השאירו פרטים

  ונחזור אליכם מיידית   התקשרו עכשיו 1700-50-70-55